Miten Sjögrenin oireyhtymä -sopeutumisvalmennus toteutetaan?
Sjögrenin oireyhtymä -sopeutumisvalmennus koostuu kahdesta viiden vuorokauden jaksosta täysihoidolla Kuntoutuskeskus Kankaanpäässä. Otamme sinuun yhteyttä ennen kurssin alkua ja myös kuntoutuksen loputtua tehdään vielä 1-2 seurantayhteydenottoa tilanteen ja tarpeen mukaan. Seurantayhteydenotolla haluamme varmistaa kuntoutumisen hyvä edistyminen myös kotiympyröissä.
Sjögrenin oireyhtymä -sopeutumisvalmennuskurssilla kanssasi työskentelee osaava moniammatillinen kuntoutustyöryhmämme. Saat tukea muun muassa erikoislääkäriltä, sairaanhoitajalta, fysioterapeutilta, ravitsemusterapeutilta, psykologilta, sosionomilta sekä toimintaterapeutilta.
Kurssi sisältää paljon ryhmässä toimimista, yhdessä tekemistä ja keskusteluja. Ryhmissä käsitellään monipuolisesti psyykkiseen ja fyysiseen hyvinvointiin sekä terveyteen ja arjessa selviytymiseen liittyviä teemoja. Myös vertaistuella ja yhdessä oppimisella on tärkeä merkitys. Sopeutumisvalmennuskurssi tarjoaa hyvät puitteet aktivoitumiseen, omien voimavarojen vahvistumiseen, palautumiskeinojen löytämiseen ja vertaistukeen. Ohjelmaa muovataan osallistujien tarpeiden ja tavoitteiden mukaan niin, että toiminta on mielekästä koko ryhmälle.
Milloin Sjögrenin oireyhtymä -sopeutumisvalmennuskursseja alkaa?
Sopeutumisvalmennusta Sjögrenin oireyhtymää sairastaville tarjoamme kolmella alkavalla kurssilla vuosittain ja haku kursseille on nyt auki. Alla näet sopeutumisvalmennuskurssien numerot ja ajankohdat.
Nro | Kurssi | 1. jakso | 2. jakso |
86619 | Sjögrenin oireyhtymä | 16.10.–20.10.2023 | | 13.05.–17.05.2024 |
87686 | Sjögrenin oireyhtymä | 04.03.–08.03.2024 | | 18.11.–22.11.2024 |
87687 | Sjögrenin oireyhtymä | 20.05.–24.05.2024 | | 13.01.–17.01.2025 |
87688 | Sjögrenin oireyhtymä | 14.10.–18.10.2024 | | 02.06.–06.06.2025 |
Sjögrenin oireyhtymä -sopeutumisvalmennus – hae näin!
Sjögrenin oireyhtymä -sopeutumisvalmennuskurssit ovat Kelan valtakunnallisia palveluja, joten meille Kankaanpäähän voit hakea mitä päin Suomea tahansa. Kuntoutuksen maksaa Kela, ja Kelalta on mahdollisuus hakea kuntoutusrahaa mahdolliselta työstä poissaoloajalta sekä matkakorvausta.
Ota kuntoutustoive puheeksi sinua hoitavan lääkärin kanssa, esimerkiksi työterveyshuollossa, terveyskeskuksessa tai sairaalakäynnillä. Arvioikaa yhdessä, olisiko tällainen Sjögrenin oireyhtymää sairastavien sopeutumisvalmennuskurssi sinulle tällä hetkellä sopiva ja hyödyllinen. Lääkäri voi kirjoittaa sinulle B-lausunnon, jossa suositellaan sopeutumisvalmennuskurssia.
Täytä Kelan kuntoutushakemus KU132 ja toimita se lääkärinlausunnon kanssa Kelaan. Katso kurssiaikataulusta sinulle sopivin kurssi, ja merkitse sen numero hakemukseesi.
Kysy lisää!
Etsit kuntoutusta sitten itsellesi, läheisellesi tai asiakkaallesi, ota rohkeasti meihin yhteyttä. Kerromme mielellämme lisää!
Jos haluat lisätietoja Sjögrenin oireyhtymä -sopeutumisvalmennuksen ajankohdista tai hakemisesta:
Kuntoutussihteeri
050 394 7524 tai
kuntoutustoimisto@kuntke.fi
Jos taas haluat tietää kuntoutuksen sisällöstä ja toteutuksesta:
Sairaanhoitaja
Petra Järvinen
044 467 6892
petra.jarvinen@kuntke.fi